Ağız Kokusu Tedavisi

İnsan nefesinde bir çok kimyasal madde bulunur ve bu kimyasal maddelerin çoğu akciğerlerden ağza doğru gelir ve nefes alıp-verme sırasında kötü nefes kokusu oluşur.

Her bireyde sabah ilk uyandığında ağız kokusu görülebilir. Bu, normal sayılabilecek bir durumdur.Ağız kokusu sorunu yaşayan kişiler, sosyal hayatlarında çeşitli sorunlar yaşarlar. İnsanlarla yakın mesafede diyalog kuramama, sürekli ağzını eliyle kapatma gibi olumsuz hareketlerin devamında kişi, kendini sosyal hayattan soyutlamaya başlar.

Ağız kokusunun çeşitleri nelerdir?

1. Gerçek Ağız Kokusu

a) Fizyoloik Ağız Kokusu

Bu tarz ağız kokusu kişinin sabah ilk uyandığında sahip olduğu veya gün içinde beslendiği gıdalardan kaynaklı (sarımsak gibi) ağız kokusudur.Herhangi bir tedaviye gerek yoktur.Çeşitli ağız gargaraları ve dilin, diş fırçalarının arka yüzeyindeki tırtıklı alanlar fırçalanması ile bu tür kokular giderilebilir. Kısa süreli çözümlerle kötü koku giderilse de, tekrar oluşma ihtimali yüksektir. Ama yine de düzenli bir ağız bakımıyla bu tarz ağız kokusunun önüne rahatlıkla geçilebilir.

b) Patolojik Ağız Kokusu

Bazen kişiler ağız kokularının farkında değillerdir. Patolojik ağız kokusu kalıcıdır. Fizyolojik ağız kokusundaki gibi gargara, diş fırçalama gibi durumlarla giderilmez.

Bu tip ağız kokusunu 3 kategoride inceleyebiliriz.

 • Bu tarz ağız kokusuna sahip kişiler, kendi ağız kokularının farkında ve bundan rahatsız olan kişilerdir. Bu sebeple diş hekimine başvururlar.
 • Bu kişiler kendi ağız kokularının farkında olmayıp, çevreleri tarafından uyarılarak diş hekimine müracaat ederler.
 • Bu kategoride direk ağız kokusunun tespiti yoktur. Sadece ağız kokusu şüphesiyle kişi diş hekimine başvurur.

c) Psikolojik Ağız Kokusu
Bazı kişiler inatla başkaları tarafından fark edilmeyen ama kendisinin fark ettiği ağız kokusundan şikayetçidir.Bu, bazen o kadar şiddetli bir hal alır ki kişinin psikolojisi bozulabilir.Ayrıca strese maruz kalan kişilerde tükürük akışı azalır ve ağız kurur. Bu da ağız kokusuna yol  açabilir. Ne şekilde olursa olsun stres diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi ağız ve diş sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

2. Halitofobi

Ağız kokusu tedavisi olmuş kişi, halen ağzının koktuğunu düşünmektedir. Hastalarda ağız kokusu korkusu görülür.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Neler Yapılabilir?
Bu aşamada ağız kokusunun ağız içi sebeplerden mi yoksa başka sebeplerden mi kaynaklandığının tespiti çok önemlidir. Eğer bu kokuya sebep olabilecek çürük diş vs. varsa öncelikle bunlara gerekli tedaviler yapılmalıdr.

 • Şekersiz sakız çiğnemek  tükürük akışını arttırır. Bu da gıda artıklarının temizlenmesinde etkili rol oynayacaktır.
 • Diş taşlarının temizlenmesi ağız kokusunu azaltıcı en önemli faktördür.
 • Ağız gargalaralarının kullanılması ve dilin fırçalanması da kokunun giderilmesinde etkili olacaktır.Diş temizliğinden sonra sonra mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.
 • Su içeriği bol olan sebze (domates, kereviz, pırasa), meyve (elma ),maydonoz tüketmek ağız kokusunun giderilmesinde faydalı olacaktır.
 • Ayrıca daha fazla su içerek ağzınızın kurumasını engelleyebilir ve böylece ağız kokusuna engel olabilirsiniz.

Dil nasıl fırçalanır?

 • Dilin fırçalanması, ağız temizliğinde diş fırçalamaktan çok daha etkilidir.
 • Dilin fırçalanması için özel fırçalar ve kazıyıcılar bulunmaktadır. Bu özellikle bulantı refleksi olan hastalar için kolaylık sağlar.
 • Dil fırçalanırken olabildiğince dışarı çıkarılır ve dil kazıyıcı en arkaya kadar yerleştirilir.Dile kuvvet uygulanarak yavaşça öne doğru çekilir.

Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Burada önemli olan kokunun kaynağıdır.Dişlerin ve dilin iyi temizlenmesi etkili rol oynayacaktır. Özellikle dilin arka kısmı en çok kokan yer olduğundan, iyice temizlenmelidir.
 • Dil fırçalarken insanların en çok karşılaştığı problem bulantı ve kusmadır.Bunun önüne geçebilmek için aynanın karşısında dil fırçalanmamalı, nefes verme sırasında kısa hareketler ile temizleme yapılmalıdır.
 • Bunu takiben gargara kullanmak, temizliği tamamlamada etkili olacaktır.Yüksek alkol içeren ürünlerin kokuyu daha da arttırdığı unutulmamalıdır. Dil sırtında bakteri üremesini ortadan kaldırmak için, sakız çiğnemenin de etkili olduğu tespit edilmiştir.
 • Ağız kokusu ağız içi sebeplere dayalıysa önce ağız içi hijyenine önem verilmeli, çürükler tedavi edilmeli diş taşları temizlenmelidir..
 • Ayrıca günlük olarak diş ipi kullanan kişilerde, kullanmayanlara göre daha az ağız kokusu olduğu bilinmektedir.
 • Eğer tüm bu temizliğe rağmen ağız kokusu giderilemiyorsa ve ağız dışı sebeplerden kaynaklı olduğu düşünülüyorsa, iyi bir uzman hekime başvurmalıdır.

Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İsmini Antalya’nın doğal güzellikleri olan denizin mavisi ve ormanın yeşilinden alan Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş hekimi İpek Akkaya Sepkin tarafından Antalya’nın Konyaaltı semtinde 2016 yılında kurulmuştur. Diş hekimliğinde yeni nesil gelişmiş cihazlar ile deneyimin birleştiği Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde öncelik; hasta memnuniyeti, kaliteli ve nitelikli hizmet anlayışıdır.