Bruksizm (Diş Sıkma) Tedavisi

Diş sıkmanın belirtileri nelerdir?

Bruksizm rahatsızlığı, baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ağzı açarken ses gelmesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya çenede kaymalar gibi belirtilerle kendini gösterir.

Çoğu kez klinik belirti vermeden, yıllarca devam eden, bazen de akutlaşıp, insanları adeta canından bezdiren bir rahatsızlıktır. Bruksizm hastaları klinikte muayene edildiğinde, sıklıkla dişlerin kesici kenarlarında aşınmaya bağlı diş boylarının kısaldığını ve diş yüzeylerinde çok ince çatlakların oluştuğunu görülebilir. Ayrıca hastalarda diş mine dokusunun incelmesine bağlı, soğuk- sıcak hassasiyetleri de fazla olmaktadır. Bu hastalarda herhangi bir travma yokken diş mine kırıkları ya da daha önceden yapılmış restorasyonların kırılması gibi durumlarla da karşılaşılır.

Farkında olmadan çene ekleminizde ve yüz kaslarınızda, aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkar ya da gıcırdatırsanız, ileriki dönemlerde eklemde bozulmalara yol açarak, kalıcı çene eklemi rahatsızlıkları oluşturabilirsiniz. Ayrıca çene eklemi rahatsızlıkları, çene ve yüz bölgesinde maruz kalınan bir travmayla da gelişebilir.

Diş sıkmanın tedavisi nedir?

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır.

Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması sorununun tedavisinde kullanılan en önemli araçtır.

Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İsmini Antalya’nın doğal güzellikleri olan denizin mavisi ve ormanın yeşilinden alan Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş hekimi İpek Akkaya Sepkin tarafından Antalya’nın Konyaaltı semtinde 2016 yılında kurulmuştur. Diş hekimliğinde yeni nesil gelişmiş cihazlar ile deneyimin birleştiği Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde öncelik; hasta memnuniyeti, kaliteli ve nitelikli hizmet anlayışıdır.