Diş Protezleri

Diş protezi nedir?

Diş protezleri, diş tedavisinde en son tercih edilen yapılardır. Diş sağlığında meydana gelen sorunların başında, diş çürümesi, dişin kırılması, düşmesi ya da dolgunun yetersiz kalması gibi durumlar gelmektedir. Bu tür durumlarda, öncelikle tedaviyle sorun düzeltilmeye çalışılır. Eğer dişlerde meydana gelen hasar tedaviyle düzeltilemeyecek kadar büyükse, bu süreçte diş protezlerinden faydalanılmaktadır.

Total (tam) diş protezi

Total (tam) diş protezi nedir?
Alt ve üst çenede dişlerin olmadığı durumlarda yapılan protezlerdir. Halk arasında damak protez olarak da adlandırılır. Yapımı için gereken süre yaklaşık 2 haftadır. Bu durum hastanın durumuna göre ve prova sayısına göre değişebilir.

Tam diş protezlerini kullanmak kolay mıdır?
Bu protezler ceneye yerleştirilip çıkarıldığı için kullanımı diğer sabit protezlere göre daha zordur. Doğru tekniklerle uygulandığı sürece hasta kendi dişleri gibi kullanabilir. İlk kullanımda ağız içi bazı kısımlarda yara ve vuruklar oluşabilir. Bu bölgeler alındıktan sonra kullanımı oldukça kolaydır.

Tam protezin bakımını nasıl yapmalıyım?
Diş protezlerin her yemekten sonra ve gece uyumadan once suyun altında fırça ve sabunla temizlemeliyiz. Bazı üretici firmaların temizleyici tabletlerini de kullanabiliriz. Bu tabletleri bir su bardağının içerisinde protezle birlikte bekleterek temizliğini yapabiliriz.

Protez dişlerle yemek yerken rahat edebilir miyim?
Ön dişleri ayrık olan kişilerde, Dişlerinin şekli ve Kisilerin alt ve üst çenedeki kemik desteğine bağlı olarak tam protezin tutuculuğu değişkenlik gösterir. Kemik kalitesi ve miktari yeterliyse, doğru tekniklerle alınan kişiye özel ölçü, tam protezin dokulara adaptasyonunu ve tutuculuğunu arttırır. Bu durumda tam protezle rahatça yemek yenebilir. Kişinin kemik kalitesi ve miktarı yetersizse, tam protezlerin tutuculuğu azalır. Yemek yerken daha rahat bir çiğneme için yapıştırıcı ajanlardan destek alınabilir.

Tam protez dişler kırılırsa tamiri olur mu?
Tam protezin kırık hattının boyutuna bağlı olarak kolaylıkla 1-2 günde tamir edilebilir.

Diş protezlerini ne kadar süre kullanabilirim?
Tam protezin bakımı iyi olduğu sürece ve kemik miktari değişmediği sürece uzun süre kullanılabilir. Ancak yıllar geçtikce protezde kemik erimesinden dolayı bollaşmalar olabilir. Bu durumda proteze besleme uygulanarak doku uyumu arttırılabilir. Aşırıderecede kemik kaybı olduğu durumlarda tam protezi yenilemek daha iyi bir secenektir.

Parsiyel (kancalı) protez

Parsiyel diş protezleri (kancalı protez) nedir?
Birden fazla diş eksikliğinde, sabit protez uygulanamıyorsa, tutuculuğun kroseler(kanca) yardımıyla sağlandığı hareketli protezlerdir. Halk arasında kancalı protez olarak bilinir ve  ağızdan kolaylıkla takılıp cıkarılabilir. Yapım aşaması kişiye bağlı olarak 2 hafta sürebilir.

Parsiyel diş protezimin bakımını nasıl sağlarım?
Diş protezlerin her yemekten sonra ve gece uyumadan once suyun altında fırça ve sabunla temizlemeliyiz. Bazı üretici firmaların temizleyici tabletlerini de kullanabiliriz. Bu tabletleri bir su bardağının içerisinde protezle birlikte bekleterek temizliğini yapabiliriz.

Parsiyel diş protezleriyle yemek yerken hareket eder mi?
Kancalı  protezler ağızda kalan dişlerden ve yumusak dokulardan destek aldığı için  tutuculuğunda problem yaşanmaz. Rahatça kesme, ısırma ve öğütme fonksiyonları yapılır.

Yemek yerken diş protezim hareket eder mi?
Parsiyel diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu nedenle yemek yerken hareket etmezler. Zamanla kancalarda gevşeme görülebilir, bu durumda da kancalar kolayca sıkılaştırılarak protezin oynaması engellenir.

Diş protezim estetik olur mu?
Mevcut kalan dişlerden destek alan protezin, bazı kısımlarında kancalar mevcuttur. Bu kancalar metal renkli olup ozellikle ön bölgedeki dişlerde estetik sağlanamayabilir.

Hassas bağlantılı protez (çıtçıt) protez

Hassas bağlantılı protez (çıtçıtlı protezler) nedir?
Sabit protez yapılamayan, çok sayıda diş eksikliği  olan kisilerde hareketli protezler uygulanır. Bu takılıp çıkarılabilen protezlerin kroseleri (kanca) gülümseme hattı içerisindeyse estetik açıdan rahatsızlık verir. Hassas bağlantılı protezler estetik açıdan çok iyi bir alternatiftir. Porselen kaplama yapılan dişler üzerinde bulunan hassas pozitif ve negatif parcalar birbirine kenetlenir. Halk arasında hassas protezler ‘çıtçıtlı protezler’ olarak da bilinir.Yapım aşaması yaklaşık olarak 2 hafta sürebilir.

Hassas bağlantılı protezleri rahat kullanabilir miyim?
Porselen üzerindeki hassas bağlantı kısımları (çıtçıtlar), ilk kullanımda çok sıkı olabilir. Kullandıkça takıp çıkarılması kolaylaşır ve kendi dişleriniz gibi rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Protezi kullanırken zorlamadan, yavaş hareketlerle ve protezin yuvasına oturduğundan emin olduktan sonra takıp çıkarılmalıdır.

Çıtçıtlı protezlerin bakımı nasıl olmalı?
Diş protezlerin her yemekten sonra ve gece uyumadan once suyun altında fırça ve sabunla temizlemeliyiz. Bazı üretici firmaların temizleyici tabletlerini de kullanabiliriz. Bu tabletleri  bir su bardağınin içerisinde protezle birlikte bekleterek temizliğini yapabiliriz.

Hassas baglantılı protezler estetik olur mu?
Çıtçıtlı protezlerin tutuculuğu, porselen kaplamalara yerleştirilen tutucu parçalarla sağlanır. Bu pozitif ve negatif tutucu parçalar protezin içinde kalır ve kancalı protezlere göre çok daha estetik bir görünüm saglarız.

Çıtçıtlı protezlerin tamiri olur mu?
Protezin kaide kısmı ve dişlerde oluşan kırıklar rahatlıkla tamir edilebilir. Ancak metal negatif ve pozitif hassas bağlantılarda oluşan kırıkları tamir etmek zordur.  

Protez kullanımı mümkün değildir, bu durumda implant destekli protezler kullanılabilir.

Hassas bağlantılı protez için mevcut dişlere porselen kaplama yapılması zorunlu mudur?
Estetik açıdan ve hassas bağlantılar için mevcut dişlerin kaplanması zorunludur.

Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İsmini Antalya’nın doğal güzellikleri olan denizin mavisi ve ormanın yeşilinden alan Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş hekimi İpek Akkaya Sepkin tarafından Antalya’nın Konyaaltı semtinde 2016 yılında kurulmuştur. Diş hekimliğinde yeni nesil gelişmiş cihazlar ile deneyimin birleştiği Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde öncelik; hasta memnuniyeti, kaliteli ve nitelikli hizmet anlayışıdır.