Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği nedir?

Estetik diş hekimliği, ağız ve diş bölgesinin sağlık ve estetik açısından yeniden düzenlenmesini ele alan önemli bir branştır. Ana teması sağlıklı bir gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı, kişiye özel ideal gülüşü sağlık ve doğallık ile yenilemektir. Önemli olan tıbbi kurallar dahilinde size yakışan estetik gülüş ifadesini oluşturmaktır. Dişlerimiz asıl işlevlerinin yanı sıra (çiğneme, konuşma vb.) estetik açıdan toplumdaki özgüvenimizi de fazlasıyla etkiler. 

Estetik diş hekimliğinde sahip olunması gereken en önemli özellik ise doğal estetik algısı ile vizyonun birleştirilebilmesidir. Bu çerçevede estetik diş hekimi, hastasının hoş ve çekici olarak algılayacağı bir gülüş tasarlamalı ve kusurlu olan görüntüyü düzeltmelidir. Amacı hasta açısından estetik yönden kabul edilebilir ve biyolojik açıdan uyumlu bir diş dizisi meydana getirmektir.

Estetik diş hekimliği çok hassas bir bilimsel çalışmadır. İdeal görüntüyü sağlamak adına kesinlikle sağlıktan ödün verilmemelidir. Estetik cerrahlar, estetik diş hekimleri, belli başlı tıbbi kurallar dahilinde çalışmalarını sürdürürler.

Empress

Empress (full porselen diş) nedir?
Işık geçirgenliği çok yüksek olduğu için ve  hiç metal içermemesinden dolayı tercih edilen doğal ve estetik porselenlerdir. Genellikle lamine (yaprak diş) restorasyonlarında, Empress (full porselen) sıklıkla tercih edilir.

Zirkonyum ve porselen kaplama ile arasındaki fark nedir?
Porselen kaplamalarda metal alt yapı bulunması nedeniyle ışığı yansıtma ve doğal görünüm açısından empress porselen çok daha estetiktir. Zirkonyum kaplamalar ise,  metal içermez; ancak alt yapılarının opak olmasından kaynaklı full porselenlerle daha doğal görünüm elde edilir. 

Full porselen tüm dişlere uygulanabilir mi?
Estetik açıdan dişin doğal görünümünü çok iyi taklit ettiği için empress porselenleri tek diş eksikliklerinde  ve ön  grup  dişlerde uygularız. Ancak uygulanan bölgenin  fazla kuvvete maruz kalmamasına özen göstermeliyiz. 

Empress porselen diş kimlere uygulanabilir?
Ön dişleri ayrık olan kişilerde, Dişlerinin şekli ve formundan memnun olmayan kisilerde, İleri düzeyde  renklenmiş ve beyazlatma(bleaching) ile sonuc alınamayan kisilerde, Diş yapısında  kırık veya çatlak olan kişilerde, Dişlerdeki eğriliklerin ve capraşıkların düzeltilmesi isteyen kisilerde ortodontik tedaviye alternatif olarak kullanılabilir. 

Empressler uygulandıktan sonra bakımı nasıl olmalıdır?
Günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımı yada arayüz fırçaları kullanarak  bakımını saglayabiliriz.

Empress uygulaması pahalı bir işlem midir?
Porselen kaplamalara ve zirkonyuma  göre daha pahalı bir işlemdir.

Zamanla empress kırılır mı ya da düşer mi?
Günümüz teknolojisinde kullanılan yapıştırıcı sistemler dişe sıkıca ve kalıcı olarak bağlanır. Bu nedenle kendiliginden kırılması ve  düşmesi mümkün değildir.

Bonding

Estetik dolgu (Bonding) nedir?

 • Estetik dolgu yani bonding , diş rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek veya bir çapraşıklığı tedavi etmek amacıyla dişte madde kaybı oluşturmadan estetik bir görünüm sağlamak amacıyla uygulanır.
 • Bonding işlemi estetik, hızlı ve ucuz uygulamalardır.
 • Bu sistemde kompozit dolgular kullanılarak ön dişlerdeki kırıklar, diastemalar(ön dişler arasındaki boşluklar) kolayca tek seansta düzeltilebilir.
 • Dişlerin boyu estetik olarak yine tek seansta uzatılabilir.
 • Çoğu zaman lokal anesteziye bile gerek kalmadan ağrısız bir şekilde uygulanır. 
 • Bir saat gibi kısa bir süre içerisinde mükemmel bir estetik sonuç elde edilir.
 • Estetik amacıyla yapıldığı için genellikle ön dişlere uygulanır.
Lamina diş

Lamina diş nedir?
Diş yapısında görünümünüzü etkileyen çeşitli bozuklukların giderilmesi için yapılan yaprak porselen kaplama işlemine denmektedir. Lamina diş son derece estetik bir görüntü kazanmanıza yardımcı olur. Dişinizde var olan yapısal bozuklukların dişin ön yüzeyine yapıştırılan ince bir porselen tabaka ile giderilmesi sağlanmaktadır.

Porselen lamina diş

Porselen lamina diş nedir? 
Sağlam diş  dokusunun yaklaşık 0.3-04 mm aşındırılarak uygulanan ince ve estetik doğal görünümlü seramik porselendir.

Porselen lamina diş kimlere uygulanabilir?

 • Ön dişleri ayrık olan kisilerde
 • Dişlerinin şekli ve formundan memnun olmayan kisilerde
 • İleri düzeyde  renklenmiş ve beyazlatman (bleaching) ile sonuç alınamayan kisilerde
 • Diş yapısında kırık veya çatlak olan kişilere
 • Dişlerdeki eğriliklerin ve capraşıkların düzeltilmesi isteyen kişilerde ortodontik tedaviye alternatif olarak kullanılabilir

Porselen lamina (yaprak diş) kimlere uygulanmaz?
Aşırı derecede dişleri sıkma,kalem ısırma, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıkları olanlarda, çene bozukluklarında aşırı dişeti çekilmelerinde uygulanmaz.

Porselen lamina diş yaptiırmanın avantajları nelerdir?

 • Işık geçirgenliginden dolayı doğal ve estetik diş görünümüne sahip olması
 • Kısa sürede uygulanması
 • Dayanıklı ve pürüzsüz yapısının olması
 • Dişlerde 0.3 – 0.7mm’lik cok az bir aşındırmayla mükemmel sonuçlar alabiliriz
 • Sigara, kahve gibi etkenlerle renk değişikliğine uğramaz
 • Hasta tedavinin başında hazırlanan modellerle, dişlerde aşındırma yapılmadan önce estetik diş tasarımını görebilir.

Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İsmini Antalya’nın doğal güzellikleri olan denizin mavisi ve ormanın yeşilinden alan Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş hekimi İpek Akkaya Sepkin tarafından Antalya’nın Konyaaltı semtinde 2016 yılında kurulmuştur. Diş hekimliğinde yeni nesil gelişmiş cihazlar ile deneyimin birleştiği Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde öncelik; hasta memnuniyeti, kaliteli ve nitelikli hizmet anlayışıdır.