Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi nedir?

Ortodonti, çene ve yüz bölgesindeki bozukluklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Erken dönemde, olası bir anomalinin önlemesi, ilerleyen dönemlerde ise oluşmuş olan anomalilerin düzeltilmesine yönelik tedaviler bütünüdür.

Ortodontik tedavi için ilk muayene ne zaman yapılmalı? (hangi yaş)

6 veya 7 yaşları çocuklarda süt dişlerinin çıkıp daimi dişlerin ağız içinde yerini almaya başladığı karışık dişlenme dönemidir. Bu yaşlarda bir ortodonti uzmanına gösterilmelidir.

Bunun dışında;

 •  Geniz eti problemi veya başka bir sebeple ağızdan nefes alıp veren çocuklar,
 • Parmak emme veya uzun süre emzik kullanma gibi kötü alışkanlığı varsa,
 • Dudak-damak yarığı problemi varsa,
 • Diş eksikliği tespit edilmişse,
 • Baba veya annesinin birinde alt veya üst çenesi çok önde ise
 • Özellikle üst ön dişleri çok fırlak (dişlek) çocuklar düştüğünde ön dişlerinin kırılma olasılığı çok fazladır
 • Herhangi bir sebepten süt dişlerini erken kaybeden (çekim, travma vs) çocuklar
 • Daimi dişlerinde çapraşıklık olduğu düşünülen her çocuk mutlaka ortodonti uzmanına götürülmelidir.

Ortodontik tedavi en son ne zaman yapılabilir?

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilen tedavilerdir. Yaş sadece ortodontik tedavinin planını veya şeklini değiştirir. 

2 çeşit ortodontik problem vardır:

 1. 1. Dişsel Problemler: Çapraşıklık, eğik dişler, aralıklı dişler, dönük dişler gibi dişsel problemlerde yaş sınırlaması yoktur.  Dişler hayat boyu hareket edebildiği için 50 yaşında bir hastada bile ağızda sağlıklı kemik ve yeterli miktarda diş varsa ortodontik tedavi yapılabilir.
 2. 2. İskeletsel Problemler: Üst çenenin veya alt çenenin normalden önde olması, ön açık kapanış gibi problemlerdir.

  Ancak yaş iskeletsel problem varsa tedavide çok önemli bir kriterdir. Erkeklerde büyüme gelişim 17 yaşlarda iyice yavaşlamaya başlarken kızlarda bu 16 yaş civarında sona erer. 10-15 yaş arası iskeletin hızlı geliştiği bir dönemdir ve iskeletsel problemler bu yaşlarda ortodontik tedavilerle daha kolay tedavi edilebilir.

  Bu iki problemden sadece biri görülebilirken aynı zamanda her ikisi birlikte de görülebilir.

  İskeletsel problemi olan ve büyüme gelişim çağı geçmiş hastalarda da tedavi yapılabilir. Ortodontist ile plastik cerrah birlikte çalışarak tedaviyi sürdürürler. Plastik cerrah geride veya önde konumlanmış alt çeneyi cerrahi operasyonla uygun pozisyona getirir. Ortodontist alt ve üst çeneyi normal kapanışta dizerken plastik cerrah iskeletsel bozukluğu tedavi eder. Plastik cerrahın bu işlemine ortognatik cerrahi denilir.

Ortodontik tedavi öncesi:
Ortodontik tedavi öncesi ağız içerisinde yer alan problemli dişler ve  dişeti hastalıkları tedavi edilerek ağız hijyeni mutlaka optimum düzeye getirilmedir.

Sabit ortodontik tedavi (Diş teli tedavisi)

 • Dişlerin ön yüzeylerine braket denilen kare şeklinde, ufak  tutucu parçaların sabitlenmesi ve bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri yardımı  dişlerin düzeltilmesini sağlayan tedavidir. 
 • Sabit ortodontik tedavi uygulayabilmek için bütün süt dişleri çıkmış ve daimi dişler ağız içinde yerini almış olmalıdır(ortalama 12 yaş). 
 • Ortodontik tedavilerde çeşitli braket tipleri kullanılabilir; metal (paslanmaz çelik) veya porselen (şeffaf) braketler dişlerin ön yüzlerine uygulanır.
 • Lingual ortodontide ise braketler dişlerin iç yüzeyine uygulanır. Bu sistemde diş tellerinin hepsi iç tarafta olduğundan dışarıdan tel ya da braket görünmez.
 • Invısalign tedavide ise Şeffaf plaklarla braketlerin alternatifi olarak ortodontik tedaviler yapılabilmektedir. Kuvvet diş teli yerine bu şeffaf plaklar vasıtasıyla dişlere iletilir.

Ortodontik tedavi dişlere zarar verir mi?

Ortodontik tedavi dişlere zarar veren bir tedavi değildir tam tersi dişlerin doğru konumlanmalarını sağlayarak daha düzgün bir kapanış ve ağız içi dengenin düzenlenmesine yardımcıdır.

Sabit ortodontik tedavi  nedeniyle dişlerim çürür mü?

Ortodontik tedavinin veya braketlerin dişleri çürütme gibi bir yan etkisi yoktur. Ortodontik tedavi görülmese de ağız temizliğinin yeterli miktarda yapılmamasına bağlı diş çürüğü  ortaya çıkacak bir sonuçtur. Sabit ortodonti tedavisinde kullanılan braketler yiyecek artıklarının birikmesi için oldukça uygun bölgelerdir. Bu nedenle, yemeklerden sonra ortodontik diş fırçaları kullanılarak, braketler ve teller arasındaki yiyecek artıkları özenle temizlemelidir.

Ortodontik tedavi dişlerde ağrıya sebep olur mu?

Tedavinin başlangıcında braketlerin üstüne takılan tel dişlere belirli miktarda kuvvet uyguladığı için hafif bir ağrı hissedilebilir. Ağrı kişiden kişiye  faklılık gösterir, birkaç gün içinde hissedilen değişiklik normale dönecektir sürekli ve şiddetli ağrı söz konusu değildir.

Sabit ortodontik tedavi dişlerimi sarartır mı?

Ortodontik tedaviler dişlerin rengini değiştirmez. Tedavi süresince ağız temizliğinin yeterince yapılmaması, renk değişikliğine sebep olan kola, çay, kahve, şarap gibi gıdaların ve sigara tüketilmesi diş yüzeyinde renklenmelere olabilir.

Sabit ortodontik tedavi için mutlaka dişlerin çekimi gerekli mi?

Ortodontistler çekim kararında hem profil hem de  simetriyi hem de yer darlığından dolayı ortodontik diş çekimi kararı verir Ortodontik tedavide dişlerin çekilmesi sıklıkla tedavi kararı olarak görülen bir durumdur. Yer darlığında dişlerin üzerinde yer aldıkları çenelere boyut olarak fazla gelmesi durumunda çekimli ortodontik tedavi düşünülür. Bir diğer önemli durum ise kişinin profil görüntüsüdür. Dişler çeneler üzerinde çekim yapılmadan dizildiğinde dudakları aşırı derecede ileri iterek estetiği bozabilir, böyle durumlarda da yine çekimli ortodontik tedavi düşünülür. Sağlıklı dişlerin çekilmesi hastaların tercih etmediği bir durum olsa da kişinin estetik ve ağız sağlığını olması gereken seviyeye getiren bir tedavi yöntemidir.

Dişler çekildikten sonra oluşan boşluk kapanır mı?

Dişler çekildikten sonra diş telleri yardımıyla ön ve arkada bulunan dişler kaydırılarak çekim boşlukları mutlaka kapatılır.

Diş telleri konuşmamı kötü şekilde etkiler mi?

Dişlerin ön yüzeylerinden destek alınarak yapılan ortodontik tedaviler kişinin konuşmasını etkilemez.

Ortodontik tedavilerde kontrole gelme sıklığı nedir?

Kontrol muayenelerinin aralığı 4-6 hafta arasında değişir. Çekimli ortodontik tedavilerde çekim boşluğunun takibi açısından bu süre ilk aylarda daha sık olabilmektedir.

Braketlerin (diş tellerim) sökülürken dişler zarar görür mü?

Dişler braketlerin (diş tellerinin) sökümü esnasında zarar görmez. Diş minesi zedelenmeden braketler çıkartılır aynı zamanda yapıştırıcı madde diş yüzeyinden ayrılır. Diş telleri söküldükten sonra mutlaka temizleme ve cila işlemleri yapılmalıdır.

Ortodontik tedavi sonrası çapraşıklığım geri döner mi?

Ortodontik tedavi sonrası elde edilen sonucun geri dönmesini önlemek amacıyla diş tellerinin söküm aşamasında ön 6-8 dişin dil tarafından tutunan ince bir tel (retainer) ile dişler birbirlerine sabitlenir.Dil tarafında yer alan bu sabitleyici tel kesinlikle dışarıdan gözükmez. Sabitleyici teller konuşmayı etkileyecek kadar kalın değildir hastalar kısa bir sürede varlığına alışır.

Sabitleyici diş telim tamamen çıktı veya kırıldı ne yapmalıyım?

Sabitleyici diş telinin tamamen yerinden çıkması  veya kırılması durumunda dişler 1-2 gün içinde dahi hafif çapraşıklığa geri dönebilir. Bu yüzden en kısa zamanda yenisini yaptırmak için ortodontistinizden randevu alın.

Sabitleyici diş teli ne kadar ağzımda kalacak?

Tedaviyi pekiştirmek amacıyla takılan bu tellerin ortalama olarak en az 5-6 yıl ağızda kalması tercih edilir. Bazı durumlarda ömür boyu kullanımı gerekir. Ortodontistiniz bu konu ile ilgili size bilgi verecektir.

Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İsmini Antalya’nın doğal güzellikleri olan denizin mavisi ve ormanın yeşilinden alan Özel Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş hekimi İpek Akkaya Sepkin tarafından Antalya’nın Konyaaltı semtinde 2016 yılında kurulmuştur. Diş hekimliğinde yeni nesil gelişmiş cihazlar ile deneyimin birleştiği Mavi Yeşil Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde öncelik; hasta memnuniyeti, kaliteli ve nitelikli hizmet anlayışıdır.